altمن حقیقتاً هر چه فکر کردم، دیدم نمی‌توانم این مطلب - قمه‌زدن - را که قطعاً یک خلاف و یک بدعت است، به اطّلاع مردم عزیزمان نرسانم. این کار را نکنند. بنده راضی نیستم. اگر کسی تظاهر به این معنا کند که بخواهد قمه بزند، من قلباً از اوناراضی‌ام.
 

تصاویر مناسبتی

نشریه رهنامه

 

1

اوقات شرعی


No Image

 

 

سخنرانی آیت الله مقتدایی مدير حوزه هاي علميه كشور

در جمع مدير و معاونين مركز مديريت و مديران مدارس علميه استان بوشهر

آيت الله مقتدايي: امروز به حوزه علميه بوشهر بيش از پيش اميدوار شدم.

آيت الله مقتدايي در سفر به بوشهر و در جمع مدير و معاونين مركز مديريت حوزه علميه استان بوشهر و مديران مدارس علميه آن استان ضمن تقدير و تشكر از خدمات خالصانه مديران حوزه علميه استان از پيشرفت امور حوزوي در استان ابراز خرسندي كرد و گفت: بحمد الله با تشكيل مراكز مديريت استان و راه اندازي شوراهاي حوزه هاي علميه استان ها كه متشكل از 7 نفر از علماي متنفذ بلاد است پيشرفت و تحول در حوزه هاي علميه شتاب بيشتر و بهتري گرفته است. زيرا شوراهاي استاني يك نفر مدير انتخاب مي كنند كه آن مدير به كمك معاونينش تمام مشكلات حوزه هاي علميه استان ها را مورد بررسي دقيق قرار داده و به آن شورا گزارش مي دهند و تلاش مي كنند تا آن مشكلات را رفع كنند و اين كمك بسيار خوبي به پيشرفت حوزه هاي علميه مي كند.

در اين ديدار كه با حضورحجت الاسلام و المسلمين فرحاني معاون امور حوزه هاي علميه، مديران مدارس علميه و معاونين مركز مديريت حوزه علميه استان برگزار شد، نخست حجت الاسلام و المسلمين خدري مدير حوزه علميه استان بوشهر گزارشي از عملكرد يك ساله مركز مديريت حوزه علميه استان در حوزه هاي مختلف آموزش، پژوهش، تهذيب، تبليغ، خدمات رفاهي طلاب و توسعه و عمران مدارس علميه استان و نيز فعاليت هاي صورت گرفته جهت پيشرفت سخت افزاري و نرم افزاري حوزه هاي علميه استان ارائه كرد.

جلسه در مورخه پنجشنبه 21/7/90 در دفتر مدیر مرکز مدیریت ساعت 16 بعد از ظهر برگزار گردید.

* در ابتدای جلسه قاری قرآن آیاتی از کلام الله مجید تلاوت نمودند.

* بعد از قرآن از طریق ویدئو پرژکتور عملکرد یکساله تصویری مرکز نمایش داده شد.

گزارش عملکرد توسط حجت الاسلام خدری مدير حوزه علميه استان

خیر مقدم عرض می کنم خدمت حضرت آیت الله مقتدایی مدیر حوزه های علمیه کشور و همچنین حجت الاسلام و المسلمین فرحانی معاون امور حوزه هاي علميه

* یکی از آرزوهای ما این بود که حضرت آیت الله مقتدایی را در جمع خود ببینیم خدا را شکر كه اين آرزو محقق شد.

اجازه بفرماييد عزيزاني كه در جلسه حضور دارند را معرفي مي كنم:

* جناب آقای جوکار مدیر محترم مدرسه علمیه چهارده معصوم (ع) که از پارسال در آنجا مشغول به فعالیت هستند که کار های خوبی انجام داده اند و ساخت و ساز مدرسه جدید نیز به عهده ایشان است.

* جناب آقای آقا میری مدیر محترم مدرسه علمیه امام خمینی بوشهر ایشان هم از پارسال مشغول شدند به کار مدیریت و قبل از آن هم معاون تهذیب مدرسه بر عهده داشتند. که به حمدلله مدرسه را به خوبی تا کنون هدایت و مدیریت کردند.

* حاج آقای خلفانی مدیر مدرسه علی بن ابیطالب(ع) کنگان از پارسال مشغول به کار شدند و با همه مشکلاتی که بود به خوبی اشراف داشتند.

* حاج آقا سید علی اکبری مدیر مدرسه سفیران هدایت دشتستان ایشان هم با مسئولیت و اشرافیت امام جمعه محترم برازجان حاج اقای مصلح مشغول به فعالیت هستند.

* حاج آقای جفره ای معاون امور طلاب که کارهای خدمات به مشمولین و امور خدماتی را بطور دقیق انجام می دهند.

* حاج آقای دکتر فقیه معاون پژوهش، کارهای پژوهشی خیلی خوبی در این یک سال انجام می دهند.

* حاج آقای احمدی معاونت تبلیغ به مدت دو سال

* حاج آقای ولایتی زاده بعنوان نماینده طرح هجرت که مبلغین طرح هجرت بلند مدت زیر نظر ایشان است و نزدیک به 80 مبلغ بلند مدت در سطح استان هستند را مدیریت می کنند.

* حاج آقای طاهری مدیر مدرسه سفیران هدایت خورموج که امسال به جمع ما پیوستند.

* حاج آقای معاون تبلیغ و تهذیب بعلت اینکه در آینده قرار است یکی شود ایشان مسئولیتشان به عهده دارند.

* حاج آقای یمینی که چهار معاونت را به عهده ایشان گذاشتیم.معاونت آموزش، اداری مالی، دفتر برنامه ریزی و معاونت، معاونت آمار و بررسی

* مدیریت های استانی شکل گرفته بحمدلله با مدیریت و اشراف حضرت عالی(آیت الله مقتدایی) و حاج آقای فرحانی که ما شاهد بودیم در یک تابستان در 27 استان مرکز مدیریت تاسیس شد که یک کار بی سابقه ای بود و در حال حاضر هم که معاون امور حوزه ها و سرپرستی آموزش به عهده داشتند تحولی دارد صورت می گیرد.

* یکی از برکاتی که مرکز مدیریت داشتند علماي بلاد استان ها که تا حدودی ناامید شده بودند که تقویت بیشتر متوجه حوزه قم بود که الان بحمدالله با شکل گیری مرکز مدیریت امیدی در بین تمام طلاب و روحانیون شکل گرفت. روز به روز شاهد برکاتش هستیم چون که سال اول بود به علت مشکلات اداری و قانونی آن چیزی که ما می خواستیم حاصل نشد.

* اما تلاش همه جانبه از همه دوستان و بزرگواران همه در مرکز مدیریت مشغول بودند و هم درمدارس و کادر اجراییو واقعاً با زحمات طاقت فرسا کار را پیش بردند و سعی کردند هماهنگ با مرکز مدیریت استان کار را به خوبی پیش ببرند. وبا توجه به اینکه ما اینجا حضور آیت الله صفایی بوشهری داشتیم یک موفقیت بزرگ برای استان بود که همه حوزه های استان تحت اشراف ایشان و با حمایت ویژه ایشان بود.

* هر هفته با آیت الله صفایی بوشهری جلسه داریم و از رهنمود های ایشان و راه کار های ایشان استفاده می کنیم.

* اشتغالات آیت الله صفایی بوشهری در سطح استان خیلی زیاد است و با ارگان ها و نهادات و ادارات جلساتی با ایشان دارند منتهی ما معمولا که می رویم خدمت ایشان نیم ساعت که وقت داریم می شود یک ساعت و نیم الی دو ساعت و می فرمایند شما هر ساعتی تشریف بیاورید جا برای حوزه باز است و ما 24 ساعت وقت می گذاریم برای حوزه.

* ما ساماندهی مدارس داشتیم هم در بخش سخت افزاری و هم نرم افزاری. در بخش سخت افزاری ما با مشکلات ساختاری مواجه بودیم و تا جایی که در توان داشتیم تجهیزاتی به مدارس اختصاص دادیم.

* تنها مدرسه ای که بین این 5 مدرسه استان داریم یک مدرسه امام خمینی بوشهر است که قبلاً هم حضرت عالی تشریف آورده بودید. همین مدرسه است که فضای خوابگاهی و فضای آموزشی نسبتاً خوبی دارد.

مدارس دیگر با فضای استیجاری است بعضی از مدارس یت اتاق 12 متری که نزدیک به 9 طلبه در آنجا زندگی می کنند که وضعیت نابهنجاری است.

* فضای غیر استیجاری قدیمی فرسوده مثلاً مدرسه علمیه کنگان که از هلال احمر گرفتیم به مدت دو سال این ساختمان بشدت فرسوده است منتهی طلبه ها در آغاز مشغول به تحصیل هستند. ویکی از مشکلات عمده ما در برازجان داریم.در خورموج فضای مدرسه علمیه است ولی مربوط به سال 48، 49 است که الان مخروبه است.

* یکی از مشکلات که ما در جذب طلاب داریم یعنی در استان جذب حوزه بشوند 300 نفر داشتیم ولی عده ای ساختمان های نابهنجاری است که اینده می بینید و رغبتشان از طلبگی کمتر می شود.

* در زمینه آموزشی، پژوهش، تهذیب، تبلیغ کاملاً خوبی انجام گرفته است.

* نزدیک به هزار نفر هم در ایام مختلف در استان بعنوان روحانی اعزامی به تبلیغ می پردازند.

* در مرکز مدیریت 5 نیرو داریم منتهی مرکز مدیریت. با 5 نیرو منتهی نمی شد برای ما محال بود لذا ما چند نیروی دیگر گرفتیم که بعضی ها شدن از بودجه های استانی و بعضی هم از بودجه های متفرقه جذب شده توسط آیت الله صفایی توانستیم 12 نفر الی 13 نفر نیرو را جذب کنیم که مشکل بودجه داری بعضی از نیرو ها 3 الی 4 تا کار انجام می دهند.

* در بخش تاسیسات و توسعه ساخت مدرسه علمیه برازجان داریم زمینی با 6 هزار متر داریم که فاز ائلش دارد تکمیل می شود. اگر بشود تا 3، 4 ماه آینده بودجه ها برسد که تمام کنیم.

* مدرسه خورموج تا یک ماه آینده

* کادر اجرایی و خدماتی

* شورای استان نگرانی که دارند با تاسیس مدارس علمیه این است که مبادا استقبال کم باشد.

* سطح 2 بصورت موقت قصد داشتیم راه اندازی کنیم منتهی طلبه ها مشتاق هستند که بعد از پایه 6 بروند قم.

* اگر یک جوری می شد که قم طلاب را در استان ها نگه می داشت.

مشکلات کادر اجرایی و خدماتی: بعضی از مدارس زیر 60 نفر هستند برای آشپز و نیروی خدماتی متاسفانه فکر درستی نشده است. به ما ابلاغ نشده است. مشکل بیمه دارند حداقل به اندازه اداره کار حقوقشان تامین می شد مشکل حل می شد.

* اعتبارات از استان: با توجه به سفر حاج آقای فرهانی در حضور آیت الله صفایی و استاندار موافقتنامه ای

تنظیم شد و مرقومه ای یادداشت نمودید. قرار بر این شد هر سال تا سه سال 3 میلیارد به حوزه برادران استان داده شود. از طریق استانداری برای امسال 2 میلیارد نهایی شده است که در شورای عالی هم تایید شده است. 2 میلیارد هم قرار شده از قم به این مرکز بدهند.

* اگر این هزینه 4 میلیارد به مرکز تزریق شود خیلی از مشکلات ساختاری حل می شود.

 

متن سخنان حضرت آيت الله مقتدايي به شرح زير است:

بسم الله الرحمن الرحيم

-        جلسه، جلسه بسیار خوشحال کننده ومبارکی است. یک تعدادی ازبرادران عزیزروحانی، جوان با نشاط و فعال وپرتلاش مسئولیت اداره حوزه های علمیه را در بخشهای مختلف به عهده بگیرند این خیلی امر مبارکی است. دراین استان شما ملاحظه می کنید که شورای تشکیل شده به ریاست نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه ومدیری تعیین شده، که دلسوز، پرتلاش، فعال و یک عده امثال شماها، مسئولیت­های بخشهای مختلف اداره حوزه استان را به عهده می گیرند. مشابهه شما دراستانهای دیگرهم است.

-        این مجموعه چقدرمی تواند ارتقای حوزه های علمیه درسراسرکشور باشد. وبه روز رساندن وضع تحصیلی ارتقای اخلاقی، ارتقای علمی درحوزه ها چقدر می تواند موثر باشد. واقعا لطف الهی است و نظر مبارک حضرت صاحب الامر عج. موقعی که به خود من پیشنهاد می شد که مدیریت حوزه های علمیه را بپذیرم من واقعاً زیر بار نمی رفتم علتش این بود که من 23 سال در دستگاه قضا بودم از اول پیروزی انقلاب اسلامی. به امر امام آمدیم در دستگاه قضا ... و به علت بیماری قلبی از حضرت آقا درخواست کردیم که بیاییم در قم  بالاخره آقایان اصرار کردند و گفتم تفالی به قرآن بزنم. این آیه آمد : « اذن للذين يقاتلون بانهم ظلموا ». اذن جهاد آمد برداشت خودم از این آیه این است که این کار، کار جهادی است اذن در جهاد است اذن جهادی درامرحوزه هاست. و توسعه حوزه من اعتماد قلبی پیدا کردم که بینی و بین الله اگر این اعتماد نبود من زیر این بار مسئولیت نمی رفتم.

-        الان می بینم که بر اساس همان وعده الهی کاری که انجام شده جدا شبه معجزه است که در 27 استان بشود شورا تشکیل داد. درهراستانی 7 نفر از روحانیون سرشناس، بیایند کنار هم بنشینند. تصمیم گیری کنند. یک مدیر تعیین بشود. واقعا یک مدیر وقتی گزارش می فرستد من می خوانم آدم جدا لذت می برد. در فلان روز به فلان مدرسه رفتیم با اساتید جلسه گرفتیم نشستی با طلاب داشتیم. این جور کارها مدیر دارد می رود مدارس کمبودها، مشکلات همه دارد بررسی می کند میاید در شورا بین علماء که دلسوزند، بنشینند مصوبه داشته باشند مصوبه مدیر برود اجرا کند.

-        این واقعا شبیه معجزه است که صورت گرفته است یک نمونه اش در استان خودتان دارید مشاهده می کنید. این جمع عزیز و بزرگوار و دلسوز حوزه کجا بودند اینها که بتوانند هر کدام در یک بخشی از حوزه فعالیت بکنند.

-        خیلی امیدوار هستیم که انشاالله یک دوره 4 الی 5 سال بگذرد که برکات شوراها برکات مدیریتها برکات قبول این زحمتها که عزیزان دارید تراکم پیدا کند چقدر مفید است برای اسلام برای انقلاب برای کل جامعه بشری برکت دارد.

-        بحمد الله فعالیتی که شما دارید مطمئن باشید زحمات شما، فعالیت های شما که در رابطه با حوزه و پیشرفت حوزه است. بطور قطع مورد توجه و عنایت ویژه حضرت صاحب الامر عج است ایشان عنایت دارند به حوزه ما نمونه های فراوانی داریم اینها حمایت کردند.

-        شیخ مفید متوجه می شود یک فتوای اشتباهی داده و می فهمد با اینکه از نظر شرعی معذور است گفت من دیگر فتوا نمی دهم نامه رسید از وجود مبارک حضرت صاحب الامر عج برشما باد تلاش در فتوا دادن بر ما حفظ نمودن.

-        سید ابوالحسن اصفهانی 35 سال مرجعیت کل جهان اسلام داشت با آن صفای باطنی که داشت. پدرش گفته بود من خرجی نمی دهم ایشان قبول کردند می رود اصفهان حجره می گیرد مشغول درس می شود . پدر شب زمستان می آید حجره فرزند می بیند نه فرشی دارد نه شمعی نه غذایی. پدر وقتی این وضع را می بیند می گوید مگر شما صاحب ندارید .صدای درب می آید کسی آمده سراغ سید ابوالحسن گرفته . مبلغ پولی به سید داده که برو وسایل مورد نیاز بخرد و به پدرش بگوید ما صحب داریم.

-        برادران عزیز قطع بدانید که این زحمات شما ،تلاشهای شما برای حوزه  حوزه وابسته به امام زمان عج است خدمات شما قطعا مورد عنایت ایشان است .با قصد خالص لله برای امام زمان عج کار بکنید و پیش بروید انشاا... نتایجش خواهید دید

-        در اروپا من دو چیز برایم روشن شد : 1- نیاز بالا در حد ضرورت 2- استقبال

-        بخشی دارند بنام تشرف که یک دفتر گذاشته اند افرادی که به دین اسلام می آیند .

-        خدمت آیت الله سبحانی عرض کردم دلتون خوش نکنید که بحمدا...سه درس خارج دارید می گویید ه درس خارج 100 الی 150 نفر شرکت می کنند در خارج مردم آن مسائل اولیه ضروریشون نمی دانند ما مسئولیم . می گفت بعضی می آیند اینجا می گویند عقد ازدواجمان بخوانید 4 فرزند هم دارند . یکی از آقایان می گفت زنی آمده حامله است گفته عقد ازدواجمان بخوانید دسترسی ندارند . تبلیغات وهابیت غوغا می کند.در برلین ساختمان نه طبقه ایی است مسجد 4 مناره دارند و دارند فعالیت می کنند.

-        انشاالله سعی کنید مدارسی که پیشنهاد شده برای ساختمان دنبال کنید،پذیرش ببرید بالا،تبلیغ کنید. مشکلات مالی حل می شود.

-        جدا من خوشحال شدم یک مدیر دلسوز ،هماهنگ که نشان دادید که مدیریت صحیحی ،مدیریت علمی ،فعال است که  دارد فعالیت می کند

-        یکی از محسنات هدیه الهی است برای شما وجود آیت الله صفایی بوشهری ،نعمتی است .

-        در بعضی از استانها که ما می رویم نماینده ولی فقیه اصلا نمی داند حوزه یعنی چه ، خبر ندارد از حوزه . هم فاضل است هم عالم و هم دلسوز ،هم اشراف دارد به کارها یک فرصت است در استان شما

-        من چهره ها که می بینم امیدوارم . دلسوز ،فعال و با نشاط .

-        ما نسبت به حوزه علمیه استان بوشهر در شهرهای مختلف جدا من امیدوار شدم .

-        انشا الله در آینده برکتش برای استان و مردم مشخص می شود .

-        زحمات شما مورد عنایت صاحب الامر عج باشد .

حاج آقا فرحانی : من سفر اول که آمدم بوشهر این مدرسه امام مشکلاتی داشت برای رفع مسائل داخلی بعد از دو سال واقعا این برکت آیت الله صفایی و زحمات این مجموعه است که در خدمتتشان هستیم .

 
No Image
No Image No Image No Image

سامانه ارتباطي طلاب با مركز مديريت حوزه هاي علميه ، سامانه جامع ارتباطات طلاب و مرکز مدیریت حوزه های علمیه ، مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات سامانه ارتباطی طلاب با مركز مديريت حوزه هاي علميه : اين سامانه جهت انعکاس نظرات و پیشنهادات طلاب پیرامون مرکز مدیریت حوزه های علمیه ،با هدف همفکری جهت ارتقا سطح کیفی ساماندهی، قانون گذاری و مدیریتی راه اندازی شده است. سامانه ارتباطی طلاب و روحانیون محترم با نام صفیر جهت انعکاس نظرات و پیشنهادات پیرامون مرکز مدیریت حوزه های علمیه و با هدف استفاده از نظرات سازنده ، جهت ارتقا سطح کیفی ساماندهی ، قانون گذاری و مدیریتی راه اندازی شد.

ویژه نامه

دشتستان بندر بوشهر دشتی بندر دیر کنگان
 
No Image No Image