altمن حقیقتاً هر چه فکر کردم، دیدم نمی‌توانم این مطلب - قمه‌زدن - را که قطعاً یک خلاف و یک بدعت است، به اطّلاع مردم عزیزمان نرسانم. این کار را نکنند. بنده راضی نیستم. اگر کسی تظاهر به این معنا کند که بخواهد قمه بزند، من قلباً از اوناراضی‌ام.
 

تصاویر مناسبتی

نشریه رهنامه

 

1

اوقات شرعی


No Image

 

هشتمين جلسه شوراي حوزه علميه استان بوشهر

با حضور آيت الله مقتدايي مدير حوزه هاي علميه كشور

توضيحات دستور جلسه توسط آقای خدری دبير و عضو شوراي حوزه استان

به عنوان دبیر شورا و خدمتگذار همه بزرگواران در شورا و مرکز مدیریت عرض خیر مقدم دارم خدمت حضرت آیت الله مقتدایی مدیر حوزه های علمیه کشور و حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقاي فرحانی معاون امور حوزه ها و عزیزانی که به عنوان اعضای شورا و به عنوان مدیران مدارس تشریف دارند در این جلسه. و عرض تشکر ویژه دارم از نماینده معزز ولی فقیه حضرت آیت الله صفایی بوشهری که زحمت جلسه را قبول فرمودند. این جلسه در دو بخش در خدمت بزرگواران هستیم. بخش اول اعطای حکم آیت الله صفایی به عنوان رئیس حوزه علمیه استان بوشهر که اعطا خواهد شد در حضور مدیران مدارس ومعاونین مرکز مدیریت و بعد از آن اعضا در شورا به عنوان جلسه اختصاصی شورا که به بررسی مشکلات و بررسی مسائل و مشکلات حوزه علمیه استان پرداخته خواهد شد.

سخنان حضرت آیت الله مقتدایی

بسیار خرسند هستم از توفیقی که نصیب شد به برکت اجلاس نماز در خدمت شما عزیزان بزرگواران و سروران عزیز هستم. اگر بهانه اجلاس نماز نبود من تصمیم داشتم در جلسه ای در خدمت شما عزیزان باشم هم یک خسته نباشید به اعضای محترم شورا، بزرگوارانی که قبول زحمت فرمودند عضویت شورای حوزوی استان را پذیرفتند و هم تشکری از عزیزان و هم خدمت برادران بزرگواری که کادر اجرایی حوزه استان را به عهده دارند.

جداً من از دیدن چهره های مصمم و با نشاط و تلاش شما امیدوار شدم که انشاالله حوزه علمیه استان و مدارس آینده ما بسیار درخشانی داشته باشند. . هم دلسوزی دارند و هم تلاش و فعالیت دارند و هم خودشان را فاضل و علاقه مند به حوزه می دانند شما نعمت بزرگی در استان دارید و آن نعمت وجود آیت الله صفایی بوشهری در این استان می باشد. كه مدير محترم حوزه استان در گزارش خود بيان كردند كه حضرت آيت الله صفايي آنقدر به حوزه هاي علميه استان اهميت مي دهند و وقت مي گذارند كه گاهي اوقات ما براي يك ساعت جلسه پيش ايشان مي رويم ولي يك ساعت مي شود يك ساعت و نيم و دو ساعت باز هم حاج آقا وقت مي گذارند و در آخر هم مي فرمايند حتي هر وقت از شبانه روز نياز بود من حاضرم در خدمت شما و حوزه باشم. خب اين خيلي نعمت و بركت بزرگي است. چون علماي خيلي بلاد آن قدر مشغوليات دارند كه خيلي كم به امر حوزه داري مي رسند. ولي در اين استان اين نعمت بزرگ وجود دارد.

قبل از تشكيل مديريت هاي استاني و راه اندازي شوراهاي حوزه هاي علميه استاني حوزه ها و مدارس شهرستانها هر كدام رها بودند و هر كدام به صورت مستقل عمل مي كردند و هيچ مدرسه اي از مدرسه ديگر اطلاع چنداني نداشت ولي امروز نظارت خيلي خوبي بر مدارس و حوزه ها در امر ساماندهي و نظم بخشي به حوزه ها و در امر تربيت طلاب وجود دارد.

انشاالله با اين تلاش پر شتاب بعد از دوره چند ساله كه از تشكيل مديريت هاي استاني و شوراهاي استاني بگذرد اين مراكز و شوراها بركات خود را براي حوزه ها را به خوبي نشان خواهند داد. الان بحمد الله وضع به گونه اي شده است كه علماي متنفذ بلاد عضو شوراهاي استاني هستند و مدير استاني را خودشان انتخاب و پيشنهاد مي كند و اين مديران و معاونينشان با مدارس و طلاب حشر و نشر دارند، به مدارس سركشي مي كنند و مشكلات مدارس، طلاب و اساتيد را از نزديك رصد مي كنند و به شوراهاي استاني مي آورند و در شورا مطرح مي كنند كه در مورد رفع آن چاره انديشي شود.

خود علماي استانها هم با طلاب ارتباط دارند و اين ارتباط ثمرات خيلي خوبي دارد و محشور بودن با طلاب و رفت و آمد با آنان باعث مهذب شدن بيشتر آنان مي شود.

سخنان حجت الاسلام و المسلمين فرحاني معاون امور حوزه هاي علميه

مختصراً به عنوان مقدمه ای که حکم ریاست حضرت آیت الله صفایی بوشهری را قرائت کنیم و تقدیم محضر مبارکشان کنیم. همان طور که مدیر حوزه های علمیه کشور حضرت آیت الله مقتدایی فرمودند الحمدلله این مسئولیت مدیریت ها و شورا های استانی تقریباً یکسال از تشکیل آنها می گذرد تقریباً از نیمه 89 شروع شد. در سال 89 ما 134 جلسه شورای استانی داشتیم با 476 مصوبه که اکثر مصوبات ناظر به مشکلات مهم مدارس علمیه استان، سیاست گذاری و تصویب نشست توسعه استان بود و بعضی از جاها مسئله اخلاقی، معمم شدن، پیشرفت آموزشی مدارس با دقت در بعضی از استان ها بررسی شد. به دستور حضرت آیت الله مقتدایی ما آنجا اداره ای داریم که مصوبات شورا ها را بررسی می کند. الحمدلله راضی هستیم چون شروع کار بوده. در این شش ماه اول سال 90 ما گزارش شورا ها را گرفتیم.65 جلسه با 322 مصوبه داشتیم. ملاحظه می کنید راندمان کار به شدت شتاب جلو رفته.یعنی 134 جلسه با 476 مصوبه الان 65 جلسه با 322 مصوبه الحمدلله در استان بوشهر به برکت حضرت آیت الله صفایی بوشهری روند کار به شدت قابل دفاع، خوب و کیفی هست. اعضای شورای استان ها را همانطور که می دانید ما ترکیب هفت نفره ای داریم. 5 عضو حقیقی داشتیم که احکامشان، احکام سه ساله عضویتشان توسط آیت الله مقتدایی صادر شد و امضا فرمود و در جلسه ای تقدیمشان کردیم. حاج آقای دشتی، حاج آقای اسماعیل نیا، حاج آقای خلفی، حاج آقای مصلح. آقای خلفی مسئول مدرسه برازجان، آقای مصلح مسئول مدرسه سفیران هدایت خورموج، جناب آقای محمودی مسئول مدرسه کنگان. با تایید این اعضا یکسال حکم مدیر محترم استان صادر شد و انشاالله مراحل خودش را طی خواهد کرد. بر اساس مصوبه شورای عالی حکم ریاست محترم استان به جهت جایگاه بسیار خطیری که ریاست شورای استان دارد. بعد از تایید شورای عالی حوزه صادر خواهد شد.حضرت آیت الله صفایی به پیشنهاد شورای استان و به استدعای که بنده از طرف آیت الله مقتدایی داشتم قبول زحمت فرمودند و مجدداً تشکر می کنیم. شورای عالی به اتفاق آرا تایید کردند ریاست استان را برای حوزه های علمیه استان و ریاست شورای استان را به مدت سه سال، سه سال هم تمدید می شود ولی حداکثر سه ساله است

سخنان آیت الله صفایی بوشهری

نماينده ولي فقيه در استان و رئيس شوراي حوزه علميه استان

خیر مقدم عرض می کنم خدمت آیت الله مقتدایی دانشمند حوزه علمیه ایران و حوزه های جهاد تشیع و همچنین برادر بسیار بزرگوار حضرت آیت الله فرهانی و برادر بسیار عزیز و بزرگوار جناب آقای نبوی به استان ولایت مدار بوشهر خیر مقدم عرض می کنم.

از معاونین محترم حوزه چه در قم و چه در بوشهر سپاس گزار هستیم. امیدوارم ای ماموریت خداوند توفیق،  اخلاص عنایت کند. خداوند عنایتی که به جامعه بشری کرده است بعد از انبیا روحانیت است.

روحانیت اسوه است و مدیریت هدایت، بصیرت و کمال را بدست دارد. اگر حوزه علمیه نتواند وظیفه خودش را انجام دهد قطعاً واسطه فیض ولایت و کمال برای جامعه است به همین خاطر هست شما می بینید هرچه خیرات و برکات هست منشا آن حوزه و تاریخ حوزه ها گواه بر این معناست. از حوزه مدینه تا حوزه مبارکه و عالیه ولایی قم.مراجع بزرگ ما فقها همه کسانی بودند که جان در راه خدا گذاشتند و برای اجرایی شدن مکتب اهل بیت با تمام وجود خدمت کردند. آثار و برکات وچودی حوزه های علمیه در همین یکی دو سال هم در ایران هم در سطح اروپای اسلامی که شیعه درآن هست الحمدلله مشخص است. استان بوشهر می توان گفت یک استان حوزوی است. بزرگان طائف و مدینه از نسل مرحوم بحرانی وقتی که هجرت کردند از مدینه به طائف به بحرین بعد از آن به بوشهر آمدند. مرحوم آل اسفور، آل جبار آنان بزرگان اهل حدیث بودند و بعد از آن بزرگانی که در این رابطه در مکتب کربلا، مکتب نجف، مکتب حله در این فضا مشغول شدند، حوزه های بسیار کوچک اما غنی آفریدند و این سرزمین ولایت مدار بوشهر را تبدیل کردند به یک استان حوزوی و شما مردان متدین که در یک جغرافیا می بینید همه محصول بزرگی همان بزرگان است. بعد از فطرتی که در 50 سال اخیر در فضای استان به وجود آمد الحمدلله با اندیشه حضرت عالی و همکاران و شورای حوزه علمیه مستقر در قم، استان بوشهر در یک تحول معقول و رو به پیشرفت دست پیدا کرد و هرچند افق دید ما بسیار بالاست. همان طور که در نشست در قم در محضر مبارک شما عرض شد ما می توانیم استانی باشیم حوزوی بعد از قم و تاپیر گذار بر حوزه های شیعی در خلیج فارس و می توانیم مدرسه عالی تبلیغ جنوب ایران با نگرش تربیت نیروهای مبلغ کشورهای عرب خلیج فارس و مبلغین ایران.

لذا به خاطر فترت و نبود سخت افزار ما فعلا تمام هم و غممان تهیه و پرداختن به زیر ساخت هاست.

همه ما خادمین ساحت مقدس حضرت بقیة الله العظم هستیم و خود را سربازی از سربازان حوزه علمیه قم می دانیم. ما اگر اینجا هستیم ماموریم از بزرگان و سربازان و خود را منتصب به حوره فیضیه می دانیم.

 
No Image
No Image No Image No Image

سامانه ارتباطي طلاب با مركز مديريت حوزه هاي علميه ، سامانه جامع ارتباطات طلاب و مرکز مدیریت حوزه های علمیه ، مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات سامانه ارتباطی طلاب با مركز مديريت حوزه هاي علميه : اين سامانه جهت انعکاس نظرات و پیشنهادات طلاب پیرامون مرکز مدیریت حوزه های علمیه ،با هدف همفکری جهت ارتقا سطح کیفی ساماندهی، قانون گذاری و مدیریتی راه اندازی شده است. سامانه ارتباطی طلاب و روحانیون محترم با نام صفیر جهت انعکاس نظرات و پیشنهادات پیرامون مرکز مدیریت حوزه های علمیه و با هدف استفاده از نظرات سازنده ، جهت ارتقا سطح کیفی ساماندهی ، قانون گذاری و مدیریتی راه اندازی شد.

ویژه نامه

دشتستان بندر بوشهر دشتی بندر دیر کنگان
 
No Image No Image