altمن حقیقتاً هر چه فکر کردم، دیدم نمی‌توانم این مطلب - قمه‌زدن - را که قطعاً یک خلاف و یک بدعت است، به اطّلاع مردم عزیزمان نرسانم. این کار را نکنند. بنده راضی نیستم. اگر کسی تظاهر به این معنا کند که بخواهد قمه بزند، من قلباً از اوناراضی‌ام.
 

نشریه رهنامه

 

1

مقالات

تصویر
یادگار کربلا
عمران قاسمی
تصویر
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید کاظم سیدباقری
اگر فقه از واقعیت‌ها دور شود…
No Image
گزیده ای از فصول بخش اول کتاب ارزشمند مفاتیح الحیات/ فصل سوم«کار و تلاش» چاپ فرستادن به ایمیل

alt

همان گونه که قبلا عرض شد سامان‌دهي کتاب گرانقدر مفاتیح الحیات در همه مراحل آن، از طرح تا تخريج آيات و روايات، تحقيق و تنظيم، رفع شبهات و جمع ميان روايات وبازخواني نهايي متن، با هدايت و اشراف حضرت استاد آيت الله جوادي آملي (دام ظله) بوده و پس از تکميل متن، تمام آن به رؤيت و قرائت معظم له رسيده و نکات لازم را بر آن افزوده‌اند.بنابراین در این مجال، معرفی اجمالی فصل سوم از بخش نخست که با عنوان «کار و تلاش» مزّین شده است را تقدیم می داریم:

اسلام با تأکيد بر تضمين روزي بندگان از سوي خداي متعالي، سعي و تلاش را توصيه کرده و در قرآن مي‌فرمايد:﴿و اَن لَيسَ لِلاِنسـٰنِ اِلاّ ما سَعىٰ﴾؛ انسان جز محصول کوشش خويش مالك چيزي نيست. در بسياري از روايات از كار و تلاش براي روزي حلال به عبادت برتر تعبير شده است؛ اميرمؤمنان سلام الله علیه آن را از سحرخيزي در راه خدا کمتر ندانسته و امام رضا سلام الله علیه نيز اجرش را بيش از جهاد در راه خدا دانسته و در حديثي قدسي نُه دهم عبادت معرفي شده است.
رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم نیز در مورد «اهمیت کار و تلاش» مي‌فرمايد: اگر مرد بر دوش خود هيزم كشد و نيازش را با آن تأمين كند و بيش از نياز خود را صدقه دهد بهتر از اين است كه از ديگري درخواست كند، زيرا دستِ دهنده بهتر از دستِ گيرنده است.

در قسمت دیگری از این فصل ،کارگری را سیرۀ انبیا و امامان بر شمرده و آورده است:
حسن بن علي بن أبي‌حمزه از پدرش نقل مي‌كند كه گفت: امام موسي كاظم سلام الله علیه را ديدم كه در زمين خود كار مي‌كرد و پاهاي او غرق عرق شده بود. گفتم: فدايت شوم! كارگران كجايند؟ فرمود: اي علي! كساني با دست خود در زمين خويش كار كردند كه از من و پدرم برتر بودند. گفتم: كدام كسان؟ فرمود: رسول خداصلی الله علیه و آله وسلم و اميرموٴمنان سلام الله علیه و همه پدرانم با دست خود كار مي‌كردند و اين سيره انبيا، رسولان و صالحان است.
همچنین شخصي به امام صادق سلام الله علیه عرض كرد: من نمي‌توانم با دستم كار كنم و راه تجارت را نيز به خوبي نمي‌دانم و اكنون محروم و محتاج هستم آن حضرت فرمود: كارگري كن و بر سر خود بار ببر تا از مردم بي‌نياز شوي. رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم هم سنگي را بر شانه خود حمل كرد و در يكي از ديوارهاي باغ خود به كار برد كه آن سنگ هنوز در آنجا هست!

در بخش دیگری از این فصل سفارش امام صادق سلام الله علیه به برخي از فرزندانش در مورد «پرهیز از تنبلی و کم همتی»چنین آمده است:
از دو خصلت تنبلي و بي‌حوصلگي (بيقراري) بپرهيز که اين دو مانع بهره‌گيري تو از دنيا و آخرت مي‌شوند؛ نيز مي‌فرمايد: سست نباش تا آن كه تو را مي‌شناسد تحقيرت نكند و مي‌فرمايد: سربار مردم نباشيد و باز مي‌فرمايد: منفورترين مردم نزد خدا كسي است كه شب خواب و روز بيكار باشد.
ابن عباس گويد: رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم هرگاه کسي را مي‌ديد و از او خوشش مي‌آمد مي‌پرسيد: آيا حرفه‌اي دارد؟ اگر مي‌گفتند: نه، مي‌فرمود: از چشمم افتاد. پرسيدند: چرا اي رسول خدا؟ فرمود: چون هرگاه مؤمن داراي حرفه‌اي نباشد به ناچار از دينش براي تأمين زندگيش بهره مي‌برد [دين‌فروشي مي‌كند].

عنوان دیگری که این فصل به خود اختصاص داده است«سحرخیزی و کار» و«مدیریت در کار»می باشد که توجه شما را به روایتی زیبا از رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم جلب می کنیم:
آن حضرت مي‌فرمايند: سحرخيزي مبارك است و همهٴ نعمت.ها به ويژه روزي را مي‌افزايد؛ همچنين آن حضرت مي‌فرمايد: صبحگاهان در پي نيازمندي‌هايتان برويد، چرا كه آسان به دست مي‌آيند.
به حول و قوه الهی در نوشته های آتی تلاش خواهیم کرد تا به فصل های دیگر بخش اول این کتاب پرداخته و قسمت های منتخبی از آن را تقدیم شما خوبان گردانیم.
 
 

 

alt

 
No Image
No Image No Image No Image

ویژه نامه

دشتستان بندر بوشهر دشتی بندر دیر کنگان
 
No Image No Image