altمن حقیقتاً هر چه فکر کردم، دیدم نمی‌توانم این مطلب - قمه‌زدن - را که قطعاً یک خلاف و یک بدعت است، به اطّلاع مردم عزیزمان نرسانم. این کار را نکنند. بنده راضی نیستم. اگر کسی تظاهر به این معنا کند که بخواهد قمه بزند، من قلباً از اوناراضی‌ام.
 

نشریه رهنامه

 

1

No Image
نگاهی به عکس العمل هم استانی ها در برابر رفتار نیروهای بومی چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیر سایت مدیریت حوزه   

همواره برای رسیدن به قله های پیشرفت وتوسعه و فارغ شدن ازمشکلات، وحدت وهمدلی مورد تاکید بوده، اما دراین میان هستند عده ای که برای پیشرفت مقاصد حزبی واغراض شخصی، پیشرفت استان و شهرستان خود را فراموش کرده و از هر روشی برای دستیابی به خواسته خود سود می برند.

متاسفانه استان غنی بوشهر در ادوار گذشته مورد محرومیت و کم توجهی هایی قرارگرفته است؛ پیش ازآنکه به دنبال عوامل بیرونی این ماجرا باشیم، باید نیم نگاهی به رفتار و عکس العمل های خود در حمایت یا مواجهه با نیروهای بومی وخودی بیندازیم. هر چند همگی درسخن، صحبت از اتحاد و حمایت از نیروهای بومی بر زبان می آوریم ولی برخی درعمل، برای تسکین درونیاتی که از روی دنیا طلبی داریم مصلحت و منطق رافراموش کرده و به تخریب می پردازیم.

گرچه در اینجا می خواهیم نگاهی کوتاه به رفتار هم استانی های خود در برابر تحرکات نماینده دشتستان درمجلس داشته باشیم، اما این موضوع در مورد اکثر نیروهای توانمند بومی صدق می کند و درباره هرکدام ازآنها شرحی به تفصیل وجود دارد.

در حقیقت ازهمان ابتداغالب تحرکات منطقه ای، ملی وبین المللی این نماینده مجلس چه در حوزه انتخابیه و چه در فعالیت های پارلمانی مورد کم لطفی و عطاب برخی از هم استانی های توسعه طلب مان! واقع شده است. ارائه طرحی برای بستن تنگه هزمز باشرایطی که داشت، یکی ازطرح هایی بود که سال گذشته ودرجریان تحرکات وتهدیدهای آمریکا درمنطقه خلیج فارس توسط سیدمهدی موسوی نژاد مطرح شد.

این طرح بابحث های کارشناسی زیادی درمحافل ملی وبین المللی مواجه شد و درنهایت موجب کنار کشیدن ایالات متحده شد سپس طرح مذکور مورد بررسی مجلس شورای اسلامی قرار نگرفت. طرحی که توسط اکثر رسانه های کشوری و جهانی مورد بحث قرارمی گرفت، متاسفانه توسط رسانه های استان بوشهر، جایی که این نماینده مجلس وکالت بخشی ازمردم آنرا برعهده دارد، آگاهانه یا ناآگاهانه مغفول ماند. همه می دانیم قانونگذاری که یکی از ابعاد آن ارائه طرح در مواقع لازم است از وظایف اجتناب ناپذیر نمایندگان مردم درمجلس است، قطعا اینکه چه طرحی و در چه شرایطی ارائه شود را نیز نمایندگان بسیار بهتر می دانند زیرا آنها درجریان همه امور داخلی وخارجی بوده و از نشست های تخصصی و دریافت مشاوره های کارشناسی بهره مند هستند.

پس از مذاکرات اخیر هسته ای در ژنو و کارشکنی فوری طرف های آمریکایی و اروپایی که منجربه اعمال تحریم جدید در روزهای اخیرشد و حتی ایران تیم مذاکره کننده خود را فراخوانی کرد، طرحی درمحافل مختلف مطرح شد که دولت را ملزم به غنی سازی اورانیوم 60درصدی می کند. این طرح مهم با عنوان «الزام دولت به غنی‌سازی اورانیوم حداقل 60 درصد و توسعه همه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای در صورت تشدید تحریم‌های گذشته و وضع تحریم‌های جدید» با 218 امضا تقدیم مجلس شد که در رسانه های مختلف از نماینده جوان مردم شهرستان دشتستان به عنوان طراح اصلی آن نام برده می شود. از چرایی وچگونگی و یا عملیاتی و تبلیغاتی بودن طرح بگذریم چراکه درتخصص مانبوده و قطعا نماینده ای که عضوکمیسیون انرژی است، با اطلاعاتی که از طریق حضور دوساله درکمیسیون های تخصصی مجلس، همایش های علمی، نشست ها و مشاوران و کارشناسان مختلف به دست آورده بهتر از هرکسی از جزییات آن آگاهی دارد.

بی شک چنین طرح بزرگی بدون هماهنگی نهادهای کشور، بزرگان مجلس وسایر دستگاه های مؤثر درحوزه انرژی و دیپلماسی، تدوین و ارائه نشده است، پس اگرمنطقی وغیرمغرضانه بیاندیشیم نمی توان آن را حرکتی خودسرانه، فردی و بدون عقبه کارشناسی دانست. تایید بزرگان سیاسی واجتماعی کشور، اظهارات و استقبال مسئولان مختلف هسته ای و دیپلماسی از این طرح و همچنین امضای بی سابقه 218 نماینده ملت مواردی نیست که در این روزها بتوان آنرا کتمان کرد و با سانسور در رسانه های محلی آن را کمرنگ جلوه داد.

جستجویی در اخبار خبرگزاری های کشور و مطالعه بیانات مسئولان ارشد، ائمه جمعه وسایر خواص ونخبگان، گواهی براین مدعاست. اکنون که چنین حرکتی توسط یکی از نمایندگان استان بوشهر در مجلس صورت گرفته و هر روز تحلیل های زیادی از رسانه های مختلف وشبکه های ماهواره ای جهان درمورد آن پخش می شود، تعجب برانگیزاست که چرا در استان خودمان و در رسانه های محلی کمتر به آن پرداخته شده است.

آیا درپیش گرفتن سیاست پاره حقیقت گویی و مغالطه واقعا در راستای توسعه وپیشرفت استان وحمایت از نخبگان و مسئولان استانی به عمل آمده است؟ شوربختانه شاهد بروز پدیده ناپسند دیگری هم دربرخی از رسانه های منفعت طلب استان هستیم و آن درج نظرات ساختگی است. نظراتی که به اسم کاربران متفاوت ولی با ادبیات ومفاهیم مشترک در زیر خبرها ازسوی گردانندگان سایت منتشر می شود. البته اکثریت رسانه های استان بوشهر، قانون گرا وپایبند به اصول اخلاقی هستند وانجام چنین حرکاتی را از آنها شاهد نبوده ایم. قطعا نظرات خودساخته وانگشت شمار یک سایت محلی نمی تواند چراغ راه یک مسئول باشد، درحالیکه خیل نظرات وکامنت های کاربران دارای نام ونشان درخبرگزاری های معتبر کشوری را درپیش رو دارد.گفتنی است که غالب نظرات کاربران و مخاطبان خبرگزاری های کشوری در زیر اخبار مربوط به طرح غنی سازی 60 درصدی در تایید و تحسین آن بوده است.

به هر روی، 218 نفر از وکلای منتخب مردم از طیف های گوناگون درحرکتی کم سابقه زیرطرح نماینده مردم دشتستان ورئیس فراکسیون نمایندگان استان های جنوبی را امضا کرده اند و برای مطرح کردن آن در صحن علنی مجلس تلاش می کنند که ممکن است در روزهای آینده برتعداد آنان افزوده شود. طرحی که می تواند تحولی درپیشرفت هسته ای کشور به وجودآورده و در ادامه راه ایستادگی ملت مقاوم ایران، موجب عقب نشینی دشمنان و جلوگیری از بهانه گیری های مجدد آمریکایی ها شود. بهانه گیری هایی که سال هاست با آن مواجهیم؛ بهانه گیری هایی که منجر به کسب اطلاعات پایگاه های نظامی عراق به بهانه بازدید از تاسیسات هسته ای و سقوط یک روزه رژیم صدام شد؛ بهانه گیری هایی که نتایج تاسف بار جنگ وخشونت آن را هر روز در کشورهای مختلف می بینیم. ولی چرا ما باید نیروهای بومی وافتخارات خود را اینگونه نادیده بگیریم که دراثر این رفتارهای ناشیانه، نه اختلالی در کار مسئولان و نخبگان پیش می آید و مغرضان نیز به اهداف خود نمی رسند.

تلاش های همین نماینده، استاندار سابق و برخی دیگر از مسئولان استان بوشهر درجریان لایحه بودجه سال 93 کشور موجب شد تا علیرغم اینکه همه استانها باکاهش 40 تا50 درصدی بودجه مواجه بودند استان ما فقط 19 درصد کاهش بودجه داشته باشد. در بودجه سال آینده کشور، فقط برای طرح هایی اعتبارات گذاشته شده که بیشتر از 70درصد پیشرفت داشته اند ولی دراستان بوشهر چندین طرح جدید ازجمله راه آهن، چندین جاده، 3 سد و طرح های دیگر گنجانده شده است. عموم مردم، خواص و به ویژه رسانه ها به عنوان طیفی تاثیرگذار همواره باید اقدامات صحیح مسئولان را به صورت منطقی وعقلانی تحلیل و ترویج کرده و دربرابر همه اقدامات نادرست نیز که برخلاف حقوق مردم و موازین دینی والهی است موضع صحیح گرفته و تذکر دهند. مردم هوشیارند وسانسور، تحلیل های مغرضانه و بزرگ نمایی ها را به خوبی درک می کنند.

اینکه دربرابر برخی رفتارهای نادرست هم حزبی هایمان سکوت کرده و از سوی دیگر اقدامات صحیح دیگران را پوشش نداده و یا نقد ناصواب کنیم، غیر از نشان دادن ماهیت واقعی و دست های پشت پرده رسانه خود، دستاورد دیگری را عاید نکرده ایم. چه بسا اینگونه رفتارها درمورد سایر مسئولان به ویژه استاندار بومی و جدید استان نیز توسط همین اشخاص و رسانه ها درصورت برآورده نشدن حاجاتشان، شروع شود.

این مطلب آورده شد تا این نکته گوشزد شود که برای پیشرفت و توسعه همه جانبه و دست یافتن به خواسته های منطقی مردم راهی جز حمایت از نیروهای تلاشگر و توانمند بومی و رهاکردن رفتارهای مغرضانه حزبی وشخصی نیست.
====================
به قلم: حجت الاسلام والمسلمین مصطفی حیاتی

طلبه سطح 3 (پایه 10) حوزه علمیه قم

 
No Image
No Image No Image No Image

ویژه نامه

دشتستان بندر بوشهر دشتی بندر دیر کنگان
 
No Image No Image