altمن حقیقتاً هر چه فکر کردم، دیدم نمی‌توانم این مطلب - قمه‌زدن - را که قطعاً یک خلاف و یک بدعت است، به اطّلاع مردم عزیزمان نرسانم. این کار را نکنند. بنده راضی نیستم. اگر کسی تظاهر به این معنا کند که بخواهد قمه بزند، من قلباً از اوناراضی‌ام.
 

نشریه رهنامه

 

1

اوقات شرعی


No Image
"غربت غدیر"
به قلم: حجت الاسلام سعیدغلامی معاون تهذیب مدرسه علمیه 14معصوم برازجان


دهم ذی الحجه هرسال یادآور خاطره عیدقربان و صدور حدیث معروف ثقلین از لسان مبارک حضرت خاتم الانبیاء محمدمصطفی(صل الله علیه وآله و سلم) است که فرمودند: انی تارک فیکم الثقلین کتاب و عترتی ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا بعدی. من از جمع شما خواهم رفت و شما را ترک خواهم گفت درحالیکه 2گوهر گرانبها را درجمع شما به امانت می سپارم یکی قرآن ( کتاب خدا) و دیگری عترتم. روزها یکی پس از دیگری گذشته تا اینکه حضرت دستور حرکت به سمت مکه مکرمه و انجام اعمال حج را صادر نموده و سفارش می کنند تمامی کسانی که عذری ندارند و می توانند دراین سفرما را همراهی کنند دراین سفرمهم درکنار ما باشند. درحالیکه مولای علی(علیه السلام) دراین روزها دریمن به سر برده و مشغول تبلیغ دین اسلام است که البته پس از باخبر شدن ازحرکت رسول اکرم(صلوات الله علیه) ، پس ازاحرام بستن درمیقات یلملم که از مواقیت پنج گانه احرام است ، بهمراه تعدای از یاران خویش یمن را به سمت مکه مکرمه ترک می گویند. اعمال حج ابراهیمی به پایان رسیده و زائران بیت الله الحرام درحال بازگشت به سمت مدینه هستند که ندایی از سوی آسمان به قلب مطهر رسول اکرم نازگ گردیده که: یاایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک وان لم تفعل فما بلغت رسالته. سوره مبارکه مائده آیه شریفه 67 صفحه مبارکه 119. ای رسول ما برسان پیام و دستور پروردگارت را که به سوی تو نازل نموده و اگر این دستور را انجام ندهی گویا رسالت عظیم خود را کامل نکرده ای.
هم اینک کاروان زائران درحال عبور از سه راهی جحفه است که فرمان قافله سالارحجّاج توجه همگان رابخود جلب می کند که تمامی اهل قافله می بایست توقف نمایند که خبری بس مهم درراه است. نماز ظهر18ذی الحجه باشکوه هرچه تمامتر اقامه گردیده سپس حضرت ختم رسل تقاضای جایگاهی نموده که توسط اصحاب و همراهان فراهم گردیده و حضرتش بربالای آن بلندی قرار گرفته و خطبه ای بس غرا و جامع ایراد می کنند. و درنهایت امر امر جانشینی خویش را به اطلاع حاضرین می رساند که به اعتراف تاریخ بیش از 120هزار نفر دراین جمع حضور داشته و این واقعه را بصورت حضوری دیده و تایید نموده اند.
تا این بخش ازماجرا مطالبی است که متعدد و مکرر درجلسات و محافل بیان و به رشته تحریر درآمده است. اما نکته ای دراین واقعه مهم و تاریخی نهفته است کهتوجه و تامل درباره آن خالی از لطف نیست.
آنچنان که درکتب تاریخی نقل است حادثه غدیر که ازظهر 18ذی الحجه سال 10 هجری آغاز می شود تا سه روز یعنی تا 20 ادامه پیدا می کند و درطول این مدت قبایل ،اشخاص و رهبران مختلف قبایل برای عهد و پیمان بستن با جانشین ختم رسل به محضرمولا علی(علیه السلام) حضور یافته و بیعت می کنند.باهمه این توصیفات و پس از سه روز بیعت بزرگان و خواص چگونه می شود که درفاصله کمتر از 70 روز حوادثی دلخراش رخ می دهد و همه سفارشات پیامبر لطف و رحمت فراموش می شود که قلم از بیان آنان شرم دارد؟
براستی حمله کنندگان به خانه دخت مکرم نبی اسلام خبر ازافراد داخل خانه نداشتند؟ یا اینکه درحادثه غدیر نبودند و ندیدند که تاچه میزان حضرت رسول(صلوات الله علیه) نسبت به فرزندان خویش سفارس نمودند؟ بی شک چنین حرکاتی معلول ، امری است بسیار مهم که به سراغ هرفرد یا گروهی بیاید درهرعصرو زمانی او را به تباهی و گمراهی کشانده و باعث رسوایی او خواهد شد. اما علل و عواملی که باعث بروزاینگونه رفتارها شد درعصر امیرالمومنین علی(علیه السلام) را می توان در 3بخش کلی دسته بندی نمود: نخست برداشت های شخصی خواص جامعه از قرآن و سخنان حضرت حق که آنجاییکه به سودشان بود قبول نمود و آنچه به ضرر دنیای افراد بود بدان پشت کرده و بنفع خود تفسیرمی کردند. دوم: میل بیش از حد به دنیا و گرایش شدیدبه آن تاجاییکه  تمامی ثروت های و امکانات را تنها برای خود تصور می کردند و هرگونه بهره برداری ازآن را برای دیگران ممنوع و حرام می شمردند والبته که فرمودند: حب الدنیا راس کل خطیئه  محبت و دلبستکی به دنیا ریشه و پایه تمامی معاصی و گناهان است.- و سوم: تکیه براعمال ناچیز خود نموده و برخی از اعمال خویش را مثلا شرکت درجنگ ها و همراهی رسول اکرم (صل الله علیه وآله و سلم)را بعنوان ضامن سعادت خود و رهایی از آتش جهنم می پنداشتندو عقبه خود را هرگاه که نگاه می کردند آنچنان بخود می بالیدند که گویادربهشت حقتعالی تنهای جایگاه آنان بوده و جهنم و غضب الهی برای غیرآنان خلق شده است.  قطعی و مسلم است اوصاف سه گانه مذکور به سراغ هرگروه و فردی که آیددرهربرهه ای از زمان آدمی را از مسیر حق و حقیقت دورکرده وصدماتی را به جامعه واردنموده که جبرا ن آن بسیار سخت  و گاهی غیرممکن است همچنانی که درعصر کنونی و پس از1178 از تولد حضرت مهدی موعود(ارواحنا له الفداء) نسل بشر درسرتاسر عالم از حضور طبیعی اش محروم مانده و این مساله مهمترین نتیجه و بازخوردهمان رفتاری است که از سال 11هجری قمری آغاز گردید و تاکنون نیز ادامه دارد.

انتهای پیام/
 
No Image
No Image No Image No Image

سامانه ارتباطي طلاب با مركز مديريت حوزه هاي علميه ، سامانه جامع ارتباطات طلاب و مرکز مدیریت حوزه های علمیه ، مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات سامانه ارتباطی طلاب با مركز مديريت حوزه هاي علميه : اين سامانه جهت انعکاس نظرات و پیشنهادات طلاب پیرامون مرکز مدیریت حوزه های علمیه ،با هدف همفکری جهت ارتقا سطح کیفی ساماندهی، قانون گذاری و مدیریتی راه اندازی شده است. سامانه ارتباطی طلاب و روحانیون محترم با نام صفیر جهت انعکاس نظرات و پیشنهادات پیرامون مرکز مدیریت حوزه های علمیه و با هدف استفاده از نظرات سازنده ، جهت ارتقا سطح کیفی ساماندهی ، قانون گذاری و مدیریتی راه اندازی شد.

ویژه نامه

دشتستان بندر بوشهر دشتی بندر دیر کنگان
 
No Image No Image